







Reworked Vintage Y2K Flare Jeans in Mud Green
54.00 €
Out of stock
SKU: 32149
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, flare jeans, green denim pants, low rise waist, overdyed mud wash, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage green flare jeans are the ultimate reworked masterpiece that will have you strutting like it’s 2003 and your ringtone is the latest pop hit.
Recommended size: EU 40-42
Features:
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more