






Reworked Vintage Y2K Cargo Jeans in Mud Wash Brown
54.00 €
1 in stock
SKU: 32436
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, boyfriend fit, denim shorts, gender neutral, hip hop pants, mud wash dyed, raw hem denim, reworked, ucycled jeans, wide leg trousers, y2k vintage fashion
Description
These reworked Y2K vintage jeans are a pair of hip hop pants with raw hem denim that are wide enough to make even your 2000s flip phone jealous!
Features:
– five pockets
– zip closure
– reworked
– visible mending
. mud wash brown dye
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
és
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 38 cm / 14.8" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more