





Reworked Vintage Y2K Cargo Flare Jeans in Mud Wash Blue
54.00 €
1 in stock
SKU: 30932
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: cargo flare jeans, mud wash, overdyed, reworked
Description
These Y2K vintage jeans are the reworked mud wash masterpieces that’ll have you strutting like it’s the early 2000s all over again, cargo flares and all!
Features:
– seven pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart