




Reworked Vintage Safety Pin Flare Pants Y2K Satin
74.00 €
1 in stock
SKU: 28871
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: open side, reworked, safety pins added by us
Description
Reworked Y2K vintage trousers with safety pins added by us. These black satin beauties are so rad, even Doctor Who would ditch his TARDIS for a spin in them. The fabric is soft and natural on the inside. Zip closure, high-waisted style.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Satin |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist | 65 cm / 25.4" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart