




Reworked Vintage Levi’s Jeans 90s Straight Leg Denim Pants
59.00 €
1 in stock
SKU: 25316
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage Levi’s 595 jeans straight from the 90s in mint condition, what could be better than this? We dip-bleached this babe to get this one-off look. It features thick blue denim, zip closure and five pockets. Nothing more to say, just our standard daily styling advice: this one is best worn with more vintage clothes.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Tapered |
| Featured material | Denim |
Levi's
Machine wash cold
Labelled size: W30 / L32
| waist | 75 cm / 29.3" |
|---|---|
| hip | 99 cm / 38.6" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
| length | 103 cm / 40.2" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart