





Reworked Vintage 90s Flares in Overdyed Mud Wash Blue
44.00 €
1 in stock
SKU: 32904
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 00s streetwear look, 90s grunge outfit, flare jeans, flare trousers, grunge outfit, high waisted flares, overdyed mud wash, upcycled, wide leg pants, y2k style clothing
Description
These 90s vintage jeans are high waisted flares that bring back wide-leg nostalgia with an overdyed mud wash twist, making you feel like you just stepped off a retro runway. Upcycled and ready to boogie, these flare jeans are your ticket to a denim party.
Features:
– reworked
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 18
| waist (seam to seam) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more