



Reworked Vintage 90s Cargo Pants in Mud Wash Brown
59.00 €
1 in stock
SKU: 30634
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: cargo pants, hand-painted, mud wash, overdyed, reworked
Description
This 90s vintage trousers are a muddy delight, reworked and hand-painted to give your cargo pants the personality of a rebellious art project gone wonderfully right.
Features:
– overdyed mud wash brown colour
– three pockets
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Kitti is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart