




Reworked Jeans Y2K Vintage Hand-painted White Flares
69.00 €
1 in stock
SKU: 25306
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Reworked Y2K wide-leg jeans with hand-painted stencil art Pop Sick patternz, what could be better than this? It’s made of stretchy white denim fabric and comes with five pockets and zip and button closure. Don’t hesitate, grab your daily dose of reworked vintage fashion!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| hip | 100 cm / 39.0" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
| length | 112 cm / 43.7" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more