







Vintage Y2K Silk Lace Camisole Top in Grey
37.00 €
1 in stock
SKU: 31934
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style clothing, fairycore top, lace camisole, silk vest, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage lace camisole is the fairycore silk vest you didn’t know your closet was missing, until now!
Features:
– 55% silk, 45% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, silk |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Silk |
Miel
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: L/XL
| armpit to armpit (min) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage top Y2K glitter black turtleneck knit vest
27.00 € Add to cart -


Vintage top Reworked weird face embroidery one-off tee
39.00 € Add to cart -


Vintage crop top 90s glitter stripe heart boob patch top
24.00 € Add to cart -


Vintage Ralph Lauren top 90s white knit minimalist singlet
34.00 € Add to cart