







Vintage Y2K Mesh Chaos Print Baby Tee in Brown
27.00 €
1 in stock
SKU: 28377
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style clothing, animal pattern, brown baby tee, chaos print, fitted blouse, mesh top, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage mesh top is your backstage pass to the wild world of 2000s chaos print and whimsigoth magic.
Features:
– 90% polyester, 10% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | animal |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 38
| armpit to armpit (min) | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 58 cm / 22.6" |
| sleeves | 20 cm / 7.8" |
Related products
-


Reworked Vintage Jumper Top 90s Upcycled Lee Two Piece Beige
49.00 € Add to cart -


Vintage Crochet Tee 90s Green Handmade T-shirt
34.00 € Add to cart -


Vintage Knit Top 70s Openwork Baby Tee in Pastel Green
24.00 € Add to cart -


Vintage Vest Sleeves Set 90s Reworked Gloves Top in Beige
49.00 € Add to cart