




Vintage Y2K Lace Printed Crop Top in Red
34.00 €
1 in stock
SKU: 32049
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style fashion, baroque print, European vintage, fitted top, grunge outfit, lace pattern top, lettuce hem, romantic boho style, whimsigoth, y2k vintage clothing
Description
This Y2K vintage top, with its sassy red lace pattern and playful lettuce hem, is like a flirty time capsule from when tube tops ruled the scene. This fitted wonder is ready to bring back those early 2000s vibes faster than you can say “Bring It On.”
Features:
– stretchy fabric
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Nylon |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
| armpit to armpit (min) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 54 cm / 21.1" |







