






Vintage Y2K Knit Baby Tee in Black with Zip Front
34.00 €
1 in stock
SKU: 32954
Category: Tops & Tees
Tags: 2000s style clothing, crop top, European vintage, grunge outfit, knit baby tee, minimalist look, ribbed fabric, y2k vintage fashion, zip front
Description
This Y2K vintage knit baby tee is your ticket to 2000s grunge style, complete with knitted ribbed fabric and a sassy zip front.
Features:
– zip closure
– 60% polyester, 40% viscose
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester, viscose |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: M/L
| armpit to armpit (min) | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 66 cm / 25.7" |
| length | 50 cm / 19.5" |







