








Reworked 90s Zip Front Tank Top in Silver Painted
34.00 €
1 in stock
SKU: 33135
Category: Tops & Tees
Tags: 90s vintage clothing, cotton tank top, dirty look, festival, grunge outfit, reworked, upcycled, y2k style clothing
Description
This 90s vintage tank top by Arizona is a hand-painted masterpiece with a dirty look that’ll have you channeling your inner grunge icon.
We used machine-washable, industrial-quality textile paint.
Features:
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black, silver |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Cotton |
Arizona
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36/38
| armpit to armpit (min) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 63 cm / 24.6" |







