







Vintage Y2K Stonewashed Denim Maxi Skirt in Blue
39.00 €
1 in stock
SKU: 32336
Category: Skirts
Tags: 2000s style clothing, denim maxi skirt, low rise waist, Paris Hilton, stonewashed denim, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion, zip side slit
Description
This Y2K vintage skirt is like having Paris Hilton in your closet, ready to strut down the runway of nostalgia with its low-rise waist and stonewashed denim.
Features:
– foue pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
– zips at side
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Our model, Eszter is 173 cm / 67.5" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 32
| waist (seam to seam) (min) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Denim Skirt 90s Reworked Hand Painted Mini in White
37.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 80s Sealife Fish Printed Cotton Midi
27.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart