


Vintage Y2K Reworked Skirt in Blue Denim Asymmetric Cut
37.00 €
Out of stock
Description
This Y2K vintage skirt – raw hem and an asymmetric cut for those who like to keep it quirky and oh-so-early-2000s.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– raw hem
– four pockets
– zip closure
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| length (min) | 34 cm / 13.3" |
| length (max) | 46 cm / 17.9" |
Related products
-


Vintage Skirt 80s Black Floral High Rise Midi
24.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s high-waisted shiny black ribbed mini skirt
24.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart