





Vintage Y2K Ralph Lauren Neoprene Skirt in Blue
49.00 €
1 in stock
SKU: 32441
Category: Skirts
Tags: 2000s style clothing, blue neoprene, designer vintage, middle waist mini, Ralph Lauren Polo, sports skirt, tennis skirt, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage neoprene skirt by Ralph Lauren Polo Golf is the middle waist mini that’s ready to serve some serious 2000s style with a side of tennis court nostalgia.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 93% polyester, 7% elastane
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Polyester |
Ralph Lauren Polo Golf
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 2
| waist (seam to seam) (min) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 40 cm / 15.6" |
| length | 44 cm / 17.2" |
Related products
-


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart -


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more