





Vintage Y2K Mini Skirt in Purple Plaid
29.00 €
1 in stock
SKU: 25978
Category: Skirts
Tags: 2000s vintage style, Clueless, preppy plaid skirt, y2k schoolgirl style
Description
This Y2K vintage skirt is your ticket to channeling that clueless schoolgirl vibe, minus the pop quizzes and cafeteria food!
Features:
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: D 36 / UK 10
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 92 cm / 35.9" |
| length | 40 cm / 15.6" |
Related products
-


Vintage skirt 80s turquoise frill high-waisted midi skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart