




Description
This knitted Y2K vintage skirt by Kilky is your ticket to twirl back to an era of Tamagotchis and frosted tips. Perfectly petite and oh-so nostalgic, It’s the culmination of high-impact style and soft-knit wizardry. Get ready to slay!
Features:
– two pockets
– stretchy waist
– 45% polyamide, 40% viscose, 5% rabbit, 5% rabbit hair, 5% kashmir
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | kashmir, polyamide, rabbit, rabbit hair, viscose |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Mixed |
Kilky
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: M/L
| waist (min) | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| waist (max) | 76 cm / 29.6" |
| length | 42 cm / 16.4" |
Related products
-


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 90s floral frill rose printed mini tube skirt
27.00 € Add to cart -


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more