



Vintage Y2K Denim Micro Skirt in Blue
29.00 €
Out of stock
Description
Y2K vintage denim micro skirt – because nothing says “I miss the 2000s” like a low rise waist and the constant fear of losing your keys!
Features:
– five pockets
– zip & button closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist (min) | 74 cm / 28.9" |
|---|---|
| waist (max) | 79 cm / 30.8" |
| hip (min) | 77 cm / 30.0" |
| hip (max) | 81 cm / 31.6" |
| length | 29 cm / 11.3" |
Related products
-


Vintage denim skirt 80s reworked cropped grunge skirt
29.00 € Read more -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 90s floral frill rose printed mini tube skirt
27.00 € Add to cart -


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Add to cart