




Vintage Y2K Convertible Cargo Maxi Skirt in Khaki
37.00 €
1 in stock
SKU: 32108
Category: Skirts
Tags: 2000s style clothing, cargo skirt, convertible skirt, khaki military, long maxi skirt, low rise waist, stretchy cotton skirt, y2k punk grunge, y2k vintage fashion, zip off skirt
Description
This Y2K vintage convertible skirt is like a khaki military adventure in cotton, ready to zip you into 2000s style glory!
Features:
– two pockets
– 100% cotton
– stretchy waist
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) (min) | 32 cm / 12.5" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Read more -


Vintage skirt 90s floral frill rose printed mini tube skirt
27.00 € Read more -


Vintage skirt 80s glam high waist pencil skirt black silver
29.00 € Read more -


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Read more