





Vintage Y2K Asymmetric Midi Skirt in White Lace
37.00 €
Out of stock
SKU: 31557
Category: Skirts
Tags: 2000s vintage style, coquette fashion, cotton lace skirt, low rise maxi skirt, prairie clothes, y2k cottagecore
Description
This Y2K vintage cotton lace skirt is the ultimate coquette fashion statement that’s ready to transport you to a world where low-rise maxi skirts and prairie clothes ruled the land.
Features:
– 100% cotton
– lined
– stretchy waist
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige, white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: L
| waist (seam to seam) (min) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 46 cm / 17.9" |
| length (min) | 72 cm / 28.1" |
| length (max) | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Half Crop Acid Wash Jeans
29.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart