



Vintage skirt belt 2000s Y2K acid tie-dye bleach crop mini
27.00 €
Out of stock
SKU: 23237
Category: Skirts
Description
Y2K reworked vintage denim skirt-belt with shredded a hem and hand-bleached pattern. This one is a real weirdo, made from stretchy fabric with buttons on the front. Daily styling advice: pair this with more 2000s fashion gems for the true vintage aesthetic look.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
r. marks
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist | 68 cm / 26.5" |
|---|---|
| hip | 80 cm / 31.2" |
| length | 27 cm / 10.5" |
Related products
-


Vintage Cargo Skirt 90s Reworked Utility Denim Camo Mini
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Tie-dye Bleach Midi
39.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s turquoise frill high-waisted midi skirt
29.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart