




Vintage skirt 90s reworked cactus hand embroidery midi skirt
44.00 €
Out of stock
SKU: 23805
Categories: Reworked Vintage, Skirts
Description
A one-off reworked vintage skirt from the shiny 90s still in really good condition, just wow. Hand-embroidered by our in-house rework team, this babe is made of black mixed fabric and has zip and button closure. It’s fully lined. This vintage fashion babe absolutely stood the test of times. Go, go, go!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Mixed |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Dry clean only
| waist | 66 cm / 25.7" |
|---|---|
| hip | 94 cm / 36.7" |
| length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Read more -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Read more -


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Read more -


Vintage wedding skirt 90s white satin bridal maxi skirt
39.00 € Read more