


Description
This vintage leather skirt from the 80s has clearly withstood the test of time, its excellent condition says it all. It’s made of genuine maroon suede and comes with matching lining and a button & zip closure. As you can see, our vintage shop is full of one-off treasures, take this one before it’s gone!
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XL |
| Components | leather, viscose lining |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Leather |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
Labelled size: 40
| waist (min) | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| waist (max) | 81 cm / 31.6" |
| hip | 104 cm / 40.6" |
| length | 61 cm / 23.8" |







