






Reworked Vintage Y2K Crochet Lace Asymmetric Skirt in Brown
59.00 €
1 in stock
SKU: 26192
Categories: Skirts, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, asymmetric cut, crochet lace skirt, lace applique, low rise waist, micro skirt, raw hem, reworked, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage micro skirt is the cheeky wink your wardrobe’s been missing, complete with lace applique and an asymmetric cut that screams 2000s grunge vibes.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 90% cotton, 10% mixed
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, mixed |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Corduroy |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| waist (min) | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| waist (max) | 92 cm / 35.9" |
| hip (min) | 96 cm / 37.4" |
| hip (max) | 104 cm / 40.6" |
| length | 38 cm / 14.8" |
Related products
-


Vintage floral skirt 60s psychedelic poppy high waist midi
34.00 € Add to cart -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart -


Vintage Skirt 70s Floral Hippie High Waist Maxi Skirt
34.00 € Add to cart -


Vintage denim skirt Reworked tie-dye eye patch jeans
32.00 € Add to cart