



Reworked Skirt 80s Vintage Black Satin Feminist Patch Midi
34.00 €
1 in stock
SKU: 25277
Categories: Skirts, Reworked Vintage
Tags: 2000s vintage style, cotton satin, high waisted skirt, natural fabric, nude patch, pencil skirt, upcycled, y2k grunge outfit
Description
A one-off vintage skirt from the magical 80s still in good condition, just wow. It’s a reworked piece: we sewed a hand-printed nude patch on its front. It rocks natural satin fabric and buttons on the front. It’s fully lined. Save the planet, switch to vintage now!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, viscose |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Satin |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
Labelled size: 44
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 108 cm / 42.1" |
| length | 73 cm / 28.5" |







