





Vintage Y2K Puma Cargo Shorts in Khaki
34.00 €
1 in stock
SKU: 33081
Category: Shorts
Tags: 2000s style fashion, boyfriend cut pants, gender neutral, grunge outfit, low rise bottoms, low waisted pants, Puma cargo shorts, sportswear, techwear gorpcore, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage Puma cargo shorts take you back to the era of flip phones and frosted tips, with a boyfriend cut that’s as chill as your favorite 2000s playlist. Perfect for anyone embracing that gorpcore vibe while keeping it gender neutral and effortlessly cool.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Puma
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: L (boys sizing)
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 20 cm / 7.8" |
Related products
-


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Read more -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Read more -


Reworked denim shorts 90s vintage Don’t Care statement jeans
29.00 € Read more -


Vintage Lee denim shorts Reworked painted high waist jeans
34.00 € Read more