







Vintage Y2K Cotton Micro Shorts in Beige
34.00 €
1 in stock
SKU: 32806
Category: Shorts
Tags: beige hot pants, cotton micro shorts, middle rise waist, y2k indie sleaze
Description
These Y2K vintage cotton micro shorts are the beige hot pants that indie sleaze dreams are made of, perfect for when you want to channel your inner early 2000s icon.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 5 cm / 2.0" |







