


Vintage Y2K Cargo Micro Shorts in Beige
24.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage shorts are like a pocket-filled passport back to the era when micro shorts were shorter than your internet history.
Features:
– seven pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist (seam to seam) | 34 cm / 13.3" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 6 cm / 2.3" |







