



Vintage Levi’s Shorts 80s High Rise Cropped Jeans in Yellow
32.00 €
1 in stock
SKU: 23715
Category: Shorts
Description
Vintage Levi’s trousers that entered our time tunnel in the disco-crazy 80s and just slipped out here in good condition. It rocks yellow cotton fabric, four pockets and zip and button closure. We cropped it to perfection for you.
Additional information
| Color | yellow |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Levi's
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist | 66 cm / 25.7" |
|---|---|
| hip | 86 cm / 33.5" |
| length | 66 cm / 25.7" |
Related products
-


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Cut Off Bermuda High Waisted Jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage plaid shorts 80s hot pants beachwear
24.00 € Add to cart