



Vintage Capri Pants Y2K Button Leg Trousers in Black
32.00 €
1 in stock
Description
Introducing the Y2K vintage trousers! These capri pants are like a ticket to time-travelling back to the era of Nokia 3310s and cringe-worthy fashion choices. With four handy pockets, a zip closure, and made from good ol’ cotton, these trousers are more sustainable than your decision to cut your own bangs.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 47 cm / 18.3" |
Related products
-


Vintage Jorts 90s Reworked Bleached Jeans
47.00 € Add to cart -


Vintage Wide-leg Shorts 40s Peasant Cottagecore Culottes
64.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Shorts Reworked Rare Orange Tab Levi’s Jeans
34.00 € Add to cart -


Vintage denim shorts 80s acid wash high waist cut-off jeans
24.00 € Add to cart