



Vintage Y2K Slim Fit Blouse in Neon Green
29.00 €
1 in stock
SKU: 24363
Category: Shirts & Blouses
Tags: 2000s style clothing, fitted shirt, green cotton top, office siren, slim fit blouse, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage blouse is the green cotton top that’s ready to transform your dreams into a 2000s style reality.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– button closure
– cotton polyester blend
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton polyester blend |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 18 cm / 7.0" |
| length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage Denim Shirt 90s Acid Wash Oversized Grunge Shirt
27.00 € Add to cart -


Vintage tie-dye top 50s reworked lace button back blouse
32.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 50s Rare Handmade Top in Pastel Pink
49.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 80s Wide Collar Lace Frill Top in White
27.00 € Add to cart