


Description
Vintage party blouse that entered our time machine in the disco-crazy 80s and just slipped out here in falwess condition. It’s richly adorned with sequins and flowers. It’s fully lined. This vintage fashion babe absolutely stood the test of times. Go, go, go!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Hand wash only
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 20 cm / 7.8" |
| length | 60 cm / 23.4" |
Related products
-


Vintage 30s Antique Peasant Blouse in White Cottagecore
79.00 € Add to cart -


Reworked Denim Shirt 90s Vintage Eat Acid Pastel Crop Top
34.00 € Add to cart -


Vintage tie-dye top 50s reworked lace button back blouse
32.00 € Add to cart -


Vintage Shirt 90s Reworked Plaid Crop Top in White Cotton
34.00 € Add to cart