



Vintage Shirt Y2K Reworked Butterfly Wing Top in Purple
44.00 €
1 in stock
Description
This purple Y2K vintage shirt has been around longer than today’s TikTok trends. Plus, the reworked butterfly wing hem adds an extra flair that’ll have everyone asking “where did you get that shirt?”
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Cotton |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| width (seam to seam) | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 36 cm / 14.0" |
Related products
-


Vintage Blouse 50s Rare Handmade Top in Pastel Pink
49.00 € Add to cart -


Vintage Lee Cooper Shirt 70s Reworked Tie-dye Denim Shirt
34.00 € Add to cart -


Vintage Shirt 70s Weird Flower Print Top in White Purple
29.00 € Add to cart -


Reworked Denim Shirt 90s Vintage Eat Acid Pastel Crop Top
34.00 € Add to cart