





Vintage 70s Pussy Bow Blouse in Pink with Puffed Sleeves
32.00 €
1 in stock
Description
This 70s vintage blouse is a time capsule from an era of puffed sleeves and pussy bows. Slip it on and relish in the pink pastel goodness of nostalgia.
Features:
– button closure
– polyethylene, viscose
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 70s |
| Clothing size | M |
| Components | polyethylene, viscose |
| Featured style | Short sleeved |
| Featured material | Nylon |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| sleeves | 41 cm / 16.0" |
| length | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Vintage Silk Blouse Y2K Reworked Ruched Top in Purple
49.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 50s Rare Handmade Top in Pastel Pink
49.00 € Add to cart -


Vintage Shirt 70s Weird Flower Print Top in White Purple
29.00 € Add to cart -


Vintage Blouse 80s Reworked Butterfly Wing Shirt in White
49.00 € Add to cart