





Vintage Y2K Knit Balloon Jumpsuit in Gold
59.00 €
1 in stock
SKU: 32633
Category: Jumpsuits & Playsuits
Tags: 2000s vintage fashion, balloon dress, designer vintage, European vintage, golden glam, harem pants, knit jumpsuit, knitted dress, ribbed fabric, weird aesthetic, y2k grunge outfit, y2k style clothing
Description
This Y2K vintage jumpsuit is your ticket to reliving the early 2000s in golden ribbed glory, complete with harem pants that scream “weird aesthetic” louder than your favorite pop-punk anthem.
Hungarian Product
Recommended size: EU 36-38
Features:
– 65% cotton, 32% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, viscose |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: M
| armpit to armpit (min) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 120 cm / 46.8" |
Related products
-


Reworked Vintage Set Y2K Cottagecore Floral Silk Midi Skirt Crop Blouse Co-ords
69.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Office Siren Blazer Suit Set in Black
64.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Office Siren Blazer Suit Set in Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Suit Y2K Blazer Flare Pants Boss Set in Beige
64.00 € Add to cart