



Vintage Suit Y2K Blazer Flare Pants Boss Set in Beige
64.00 €
1 in stock
SKU: 28258
Category: Jumpsuits & Playsuits
Description
This Y2K vintage suit is giving us all the feels. Sustainable and stylish, what’s not to love? The flares are perfect for hiding questionable shoe choices, and the beige colour matches everything. With two whole pockets, we can stash snacks AND save the planet.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 44
| armpit to armpit | 63 cm / 24.6" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length (blazer) | 66 cm / 25.7" |
| waist | 86 cm / 33.5" |
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage Skirt Suit 90s Reworked Betty Barclay Business Set
79.00 € Add to cart -


Reworked 90s Rose Pattern Skirt Suit in Beige
54.00 € Add to cart -


Vintage Miss Sixty Set Y2K Rave Flares Baby Tee Partywear
89.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Set Y2K Cottagecore Floral Silk Midi Skirt Crop Blouse Co-ords
69.00 € Add to cart