




Vintage Y2K Windbreaker Jacket in Grey Spellout Sports Top
34.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage windbreaker jacket by Bench is the ultimate throwback piece. With just one wear, you’ll be transported right back to the era of butterfly clips and Friends marathons.
Features:
– glove sleeves
– zip closure
– 100% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Polyester |
Bench
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: M
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 71 cm / 27.7" |
| length | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage Knit Jumper 80s Handmade Kidcore Sweater in Pastel
34.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Cardigan Y2K Lettuce Hem Black Crop Top
29.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s warm winter turtleneck sweater
29.00 € Read more -


Vintage Crochet Top 90s Handmade Bolero Pastel Pink
34.00 € Add to cart