



Description
Meet this long-sleeved, sparkling black Y2K vintage knit cardigan – the rebellious embrace of early 2000s fashion in the oh-so-delightful form of ribbed knitwear.
Features:
– tie closure
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: FR 38
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 42 cm / 16.4" |
| length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Reworked Vintage Jumper 90s Pastel Rainbow Shredded Sweater
34.00 € Add to cart -


Vintage Crochet Cardigan 70s Handmade Hippie Top
44.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s shiny blue long chunky sweater
29.00 € Add to cart -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart