




Vintage Y2K Neon Argyle Poncho in Pink and Green
37.00 €
1 in stock
SKU: 26347
Category: Jumpers
Tags: 2000s vintage style, hooded cape, knitted poncho, neon argyle pattern
Description
This Y2K vintage knit poncho is the neon argyle hug your 2000s-loving heart has been missing.
Features:
– soft and natural material
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | One size |
| Components | cotton |
| Featured style | Cape |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold, dry flat
| width (at bottom) | 90 cm / 35.1" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 42 cm / 16.4" |
| length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage Crocheted Cardigan 50s Rare Handmade Beige Lace Top
99.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s silver turquoise Xmas sweater
27.00 € Add to cart -


Vintage jumper 90s long shiny sequin sweater w silver bunny
29.00 € Add to cart -


Vintage 80s Grandpa Knit Jumper in Metallic Purple
34.00 € Add to cart