


Vintage Y2K Lace Knit Jumper in Black
29.00 €
Out of stock
Description
This Y2K vintage lace jumper is like a hug from the whimsical 2000s.
Features:
– 100% acrylic
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | acrylic |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Mixed |
Gina Ritzi
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Hand wash only
Labelled size: M
| armpit to armpit | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| sleeves | 71 cm / 27.7" |
| length | 64 cm / 25.0" |
Related products
-


Vintage knit jumper 90s yellow openwork crocheted sweater
27.00 € Add to cart -


Vintage Cardigan 80s Puff Sleeve White Floral Knit Sweater
32.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 90s long purple metallic sweater
29.00 € Add to cart -


Vintage top Y2K reworked feminist emboridery knit jumper
34.00 € Add to cart