



Description
This Y2K vintage knit cardigan is a khaki dream from the early 2000s made from the softest material. We turned its waist tie into a front bow closure.
Features:
– tie closure
– 32% viscose, 30% wool, 20% nylon, 9% cashmere, 9% angora
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | angora, cashmere, nylon, viscose, wool |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Hand wash only
Labelled size: 12
| armpit to armpit | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 67 cm / 26.1" |
| length | 59 cm / 23.0" |
Related products
-


Vintage Crocheted Cardigan 50s Rare Handmade Beige Lace Top
99.00 € Add to cart -


Vintage Knit Jumper 90s Oversized Sweater in Peach
24.00 € Add to cart -


Vintage Knit Cardigan Y2K Reworked Tie-dye Bleach Pink Top
32.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 90s long purple metallic sweater
29.00 € Add to cart