




Vintage Y2K Knit Cardigan in Black w Whimsical Embroidery
29.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage knit cardigan is the epitome of whimsigoth fashion. Wrap yourself in its dark embrace and turn heads while spoOooky drawing hearts.
Features:
– tie closure
– 100% acrylic
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | acrylic |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: S
| armpit to armpit | 53 cm / 20.7" |
|---|---|
| sleeves | 67 cm / 26.1" |
| length | 50 cm / 19.5" |







