







Vintage Y2K Adidas Fitted Hoodie in Blue
37.00 €
Out of stock
SKU: 22847
Category: Jumpers
Tags: 2000s style clothing, Adidas sweatshirt, cotton hoodie, fitted jumper, hooded sweater, slim fit jumper, sports logo top, tracksuit top, y2k vintage fashion, zip front jacket
Description
This Y2K vintage adidas jumper is the cotton hoodie equivalent of finding your old Game Boy and realizing it still works!
Features:
– 2 at front pockets
– zip at front closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured material | Cotton |
Adidas
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: S // D 5/56
| shoulder | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage jumper 90s reworked bleach painted black sweater
34.00 € Read more -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Cardigan Y2K Lettuce Hem Black Crop Top
29.00 € Add to cart -


Vintage Cardigan 80s Puff Sleeve White Floral Knit Sweater
32.00 € Add to cart