



Vintage jumper 90s long shiny sequin sweater w silver bunny
29.00 €
1 in stock
SKU: 20611
Category: Jumpers
Description
White jumper straight from the 90s with the coolest ‘Rock the Clock’ sequin pattern that features a bunny showing the time with sparkly carrots. This weird babe is long enough to be worn as a dress and it’s made of natural cotton-linen blend.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, linen |
| Featured material | Cotton |
Our model, Gloria is 161 cm / 62.8" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: M
| Bust | 136 cm / 53.0" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 63 cm / 24.6" |
| sleeves (measured from neckline) | 83 cm / 32.4" |
| length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage Sweater 80s Handmade Knitted Pastel Cotton Cardigan
34.00 € Add to cart -


Vintage 80s Handmade Openwork Knit Jumper in Mint
29.00 € Add to cart -


Vintage Knit Cardigan Y2K Reworked Tie-dye Bleach Pink Top
32.00 € Add to cart -


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart