




Vintage 90s Knit Jumper in White
34.00 €
1 in stock
SKU: 22914
Category: Jumpers
Tags: 90s vintage fashion, fitted sweater, loose knit jumper, white knitted top, y2k grunge outfit, y2k style clothing
Description
This 90s vintage knit jumper is your ticket to cozy up in a white knitted top while channeling all the y2k grunge outfit vibes you never knew you needed.
Features:
– thick yet loose knitted material
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| shoulder | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| Bust | 112 cm / 43.7" |
| width (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
| sleeves | 47 cm / 18.3" |
| length | 59 cm / 23.0" |







