








Reworked Vintage Jumper 90s Pastel Rainbow Shredded Sweater
34.00 €
1 in stock
SKU: 25556
Categories: Jumpers, Reworked Vintage
Description
No need to look further, a reworked vintage knit jumper in mint condition even though it’s from the fabulous 90s! We cropped and shredded it to get this rad look. Its hem is finished, so it won’t shred more. It’s made of pastel-coloured cotton yarns. Fits more sizes, please check the exact measurements.
Additional information
| Color | blue, pink, white |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Kincso is 165 cm / 64.4" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit (min) | 52 cm / 20.3" |
| armpit to armpit (max) | 70 cm / 27.3" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 42 cm / 16.4" |
Related products
-


Vintage knit jumper 80s pastel peach lace sweater
24.00 € Add to cart -


Vintage knit jumper 80s silver turquoise Xmas sweater
27.00 € Add to cart -


Vintage top Y2K reworked feminist emboridery knit jumper
34.00 € Add to cart -


Vintage Sweater 80s Handmade Knitted Pastel Cotton Cardigan
34.00 € Add to cart