





Reworked Knit Jumper Y2K Heart Embroidery Sweater in Beige
49.00 €
1 in stock
SKU: 27977
Categories: Jumpers, Reworked Vintage
Description
Cute reworked Y2K vintage jumper in a nice beige colour. We hand-embroidered a fluffy heart on it and crocheted edges to its neck, hem and cuffs. Grab this one-off gem before it’s gone!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | acylic, cotton, nylon |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| armpit to armpit | 66 cm / 25.7" |
|---|---|
| sleeves | 52 cm / 20.3" |
| length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage Jumper 80s Handmade Balloon Sleeve Knit Wool Sweater
32.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Cardigan Y2K Lettuce Hem Black Crop Top
29.00 € Add to cart -


Vintage Cardigan 80s Puff Sleeve White Floral Knit Sweater
32.00 € Add to cart -


Vintage Sweater 80s Handmade Knitted Pastel Cotton Cardigan
34.00 € Add to cart