








Vintage Y2K Terani Couture Mini Dress in Black
89.00 €
1 in stock
SKU: 32372
Category: Dresses
Tags: 2000s style clothing, designer vintage, evening party dress, golden rhinestone, occasionwear, prom dress, ruched dress, Terani Couture, y2k glam, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage evening dress by Terani Couture is your golden ticket to a party where every rhinestone tells tales of 2000s fashion glory.
Features:
– removable straps
– zip closure
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Polyester |
Terani Couture
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Dry clean only
Labelled size: 8
| Bust | 89 cm / 34.7" |
|---|---|
| armpit to armpit | 43 cm / 16.8" |
| length | 72 cm / 28.1" |
Related products
-


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart