





Vintage Y2K Open Back Mini Dress in Pink
39.00 €
1 in stock
SKU: 31728
Category: Dresses
Tags: 2000s style fashion, open back party mini, paris hilton dress, printed prom dress, y2k vintage clothing
Description
This Y2K vintage dress is the quintessential open back party mini that would make even Paris Hilton do a double take on the pink carpet.
Features:
– stretchy yet natural fabric
– metallic print
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Mini |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
| armpit to armpit (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 52 cm / 20.3" |
| length | 95 cm / 37.1" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Read more -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Read more -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more